Nagy bazi gyomlálás
Nekirugaszkodtam tegnap egy másik nemszeretem dolognak, ami viszont meglepően könnyen ment végül.
Van a kerítés mellett a cserjés rész, ahol a kis lúcfenyőm is növöget. Minden ősszel oda szoktam hordani a magnólia levetett leveleit, jó vastagon, legalább 10-15 cm-el be szoktam teríteni azt a részt, mert talán ott a legrohadékabb, a legkötöttebb a talaj.
Nomost az egy dolog, hogy szinte teljesen felfalta a talaj a levélréteget, de az, hogy gyakorlatilag szinte nem fogja vissza a folyondárt, az borzasztó. Cserébe annyi könnyebbséget észlelek, hogy sokkal könnyebben kiszedem és az egyéb gyomok megszűntek. Kivéve a kerítés mellet közvetlenül, ott szedtem ki méteres csalánokat is és pár fűcsomót.
Visszaraktam az egészet itt is a talajra, majd elkomposztálódik az is helyben.
Ilyen volt.
Nagyon nekiugrottam a labdarózsának is, jól visszametszettem, de szerintem ki is fogom onnan venni, mert se a fenyővel, se a kikeleti bangitával nem lesznek jóban. Törpe bangitának vettem... azért van ott és labdarózsa lett belőle. Végül is, az, hogy bangita, az stimmel.
Jól megmetszettem a mahóniát is, vagy túléli vagy nem, de olyan rondán elformátlanodott, hogy úgy nem is kell.
Jó alaposan visszanyestem megint a tűztövist is, hajt a tövéről, mint a veszedelem, gondolom annak a hatására, hogy tavasszal lemetszettem a bokor 2/3-át.
Ilyen lett.
Illetve valamennyit vágtam vissza kikeleti bangitából is, de utána kellett néznem hogy kell metszeni. Ahány leírás, annyiféleképpen kéne... szerintük... nos, fogtam és a tövéből sarjadó új hajtásokat kivágtam. Kivágtam a túl sűrűjébe növőket is és a nagyon hosszú, lehajló ágakat is visszavágtam harmadára. Nagyon hosszú ágakat tud növeszteni, nem szeretném, ha ott hajbókolna nekem, a képeken nem látok bókolós kikeleti bangitákat. De valahogy nem tetszik a formája.
Volt még ezen a részen egy piros cserjés pimpó is, ami sajnos kimúlt... béke poraira, már tavaly is csak vekergett, próbáltam megmenteni, de hát nem sikerült. :(
Ültettem bele erdei szellőrózsát egy pár tövet, ott a mahónia környékén, hadd szaporodjon. Nem bánnám, ha benőné szépen a cserjék alatt és kiszorítaná kicsit a folyondárt is. Bár egészen elképesztő, mert a sárga kecskerágó már annyira sűrű és mégis kikapaszkodik alóla, de még a fenyő alatt is nő és befonja a fenyő ágait.
Másik irányból fotózva, innen többször látjátok.
Haladtam lefelé is a tamariska irányába, itt érzem kicsit, hogy a sűrűsödő kis meténg és a nyuszifül visszatartja a folyondárt valamennyire. Sokkal kevesebb volt most, mint tavaly, de biztos az is közrejátszik, hogy ezen a részen többször is kiszedtem.
Ilyen volt.
Ilyen lett.
A tűztövis körül is kiszedtem a füvet és a terjeszkedni próbáló mákkóró sarjakat is kitépkedtem.
Körbe a régi emésztő körül is kigyomláltam, a legtöbb részen a fehér here nő nagyon, sokat kivagdostam belőle, mert bekúszott a réti szegfű közé, meg kb. mindenhová.
Ez az emésztő lesz még egy projekt, nem tudom mit csináljak vele. Az alján, kb. negyedig van egy rakás sitt, először fel akartam tölteni, de amikor a rémpajtát bontottuk, akkor kellett konténert hozatni és végül a sitt elment a többi cuccal együtt.
Azóta beledobálom a füvet, ami vagy rohad, vagy komposztálódik benne, nem tudom. Többször volt már púposra rakva, mégis szépen összeesik mindig.
Arra is gondoltam, hogy a nagy részét kiszedem belőle és leterítem a talajra és veszek tófóliát és lesz belőle tó. Kiraknám kővel, vízszintbe is kéne hozni a kövekkel.
Vagy belehordom az összegyűlt komposztot és beleültetem a nem tarackolónak vett bambuszomat, ami nem magas, nem takarná ki a tamariskát.
Nem tudom, kíváncsi lennék a véleményetekre. Akár más ötletet is szívesen vennék.
Még lejjebb a cserjék között előző nap lekaszáltam, de most is kitépkedtem egy csomó füvet, ami a tövüknél nőtt közvetlenül. A kis fenyő mellé (borzasztó lassan nő, már ott van szerintem 3-4 éve), szintén ültettem pár tő erdei szellőrózsát, itt se árt, ha szaporodik. Beültettem a kerítéshez egy kínai szellőrózsát is, az is elég szapora, valahogy a füvet ki akarom onnan szorítani. Van ott a fenyő és a tűztövis között egy földön kúszó örökzöld is, valami boróka, ami azt hittem, hogy majd jól elnyomja a nyomot, de pont fordítva van, mindig úgy kell kiszabadítani.
Ez egy elég rendezetlen rész, de nem akarok mást beültetni, mert a fenyő nagyra fog nőni, addig meg sajnos küzdök a fűvel. Ez van.
Virágzik a cserszömörce is. Kicsit megnyúlt ez a cserje, vissza kéne vágni majd, hogy bokrosodjon, de az sajnos a virágzás rovására fog menni jövőre.
Az átültetett borsófürtöm virágzik. Kicsike, de a miénk! Az előző helyén annyira benn volt a sűrű árnyékban, hogy nem hozott virágot. Jövőre már gondolom brillírozni fog.
A kert túloldalán még mindig nyílik a pünkösdi rózsa. A szomszéd kerítésének a lábazata meg mindjárt be fog kéredzkedni a kertembe. Szerintem már nem kell neki sok és bedől.
Nem messze tőle pedig tavaly magról nevelt gyűszűvirágok nyíltak ki és van közte piros (illetve lilás), de ilyenem még sose volt.
Van egy gyűszűvirág az Árnyas kertnél is, ez évek óta mindig kihajt, őrizgetem is, de magot is ad minden évben.