Állapotfelvétel - felnövekvő cserjéim
Csináltam pár fotót a kisebb cserjéimről, hogy majd legyen összehasonlítási alapom, hogy mekkorára növekszenek az eső után. Már ha lesz még eső...
2022-ben volt olyan, hogy a bordó levelű cserszömörce annyira belódult, hogy nem győztem rajta csodálkozni.
Magam is meg vagyok lepve, hogy milyen sok cserje és (jövendőbeli) fa költözött be a kertbe, remélem jó helyük lesz.
Ezeket is mindet öntöztem, amíg nem esett az eső.
A képek nem mutatósak, sőt némelyiken alig látszik a növény, de milyen jó lesz összenézni egy év múlva és majd öt év múlva, hogy mekkorát nőtt a kert. Ahogy most is jó visszanézni az 5 évvel ezelőtti fotókat és látni a fejlődést. :)
Nem mindenről hoztam képet, pl. kimaradtak a ház elé kiültetett cserjék, ahogy kimaradt az egyik japán juhar is, a tölgylevelű hortenziáról se hoztam most, a kínai selyemmirtuszokról sem, de van tavalyi telepítésű téli jázminom is, amiről szintén nem hoztam képet. meg majd még ki tudja mi maradt ki, amibe majd kimegyek és belebotlok és majd akkor jut eszembe, hogy jé, tényleg ez is, de a zöme itt van.
Az első a szecsuáni borsfa, őt 2024. őszén ültettem. Jó kis tüskés fazon, még nem virágzott, ennél fogva nincs rajta termés sem, de szerintem jövőre már lesz.
Ez az Örökzöld vagy téli bangita, idén ültettem ki tavasszal, nem nőtt sokat érthető okokból, de él és szép egészséges is.
Ez egy mirtuszlonc, még valamikor tavasszal-nyár elején hoztam, de sokáig cserépben ücsörgött, nem is olyan régen ültettem ki, de növekszik kinn a ház előtt egy örökzöld törpelonc is, együtt vettem őket, arról elfelejtettem fotót hozni.
Ez egy Ráncoslevelű örökzöld bangita. Nemrég ültettem ki.
Kínai álbirs, ez is idei tavaszi telepítés.
Ez egy datolyaszilva, 'Rosso Brillante', idén tavasszal vettem, mert a tavaly őszi két datolyaszilvám közül a 'Vaniglia' sajnos kimúlt, a másik 'Rosso Brillante' (alsó kép) pedig kihajtott, de nem tudom, hogy az alany, vagy oltvány növekszik.
Ami olyan szép világoszöld rajta, az itt nőtt már nálam.
Ez a mostanában érkezett és kiültetett Elaeagnus multiflora, vagy óriás ezüstcseresznye, még vannak izgalmaim vele, hogy biztos megmarad-e.
Japán szentfa, szintén idén tavasszal érkezett a kertbe, nemrég kezdett el új leveleket és kisebb ágat is hozni. Úgy tűnik berendezkedik nálam, már csak a telet kell majd kibírnia, de majd segítek neki.
Szintén idén költözött be az előkertbe ez a totemciprus. Ennél is a tél lesz majd a rázós, de a ház előtt melegebb van, remélem megmarad.
Idén tavasszal vettem a japán babérhangát, ami szépen növekszik, főleg amióta kapott egy timsós öntözést, mert a savanyú talajt szereti.
Ez a kis füge már 2023 ősze óta itt lakik, szerintem ez is most fog megugrani majd a növésben.
Tavaly tavasszal ültettem a mézalmácskát, az idén már kb. 2 marék gyümölcsöt ettem is róla, nagyon finom volt.
Oszlopos veresgyűrű som, idén hoztam, nem biztos, hogy jó helyre ültettem be, ezért lehet, hogy költözni fog.
Szintén az idén hoztam ezt a japán juhart, szegényt nagyon megviselte a meleg és a szárazság, pedig nem igazán napos helyen van, de lehet, hogy neki is költöznie kell onnan.
Van még két juharom, az egyik tavalyi telepítés, arról is elfelejtettem képet hozni, a másik már régebben itt van, nem hozom ide ebbe a listába.
Ez egy fagyal, 2024-ben dugványoztam, valamikor tavasszal, ide helybe, azóta itt növekszik, de már megvan a helye, majd ősszel fogom áttelepíteni.
Idén hoztam ezt a hortenziát, ez volt az, amivel becsapódtam, mert a rátűzött táblán érdeslevelű hortenziának volt írva, közben meg Macrophylla... a virágja szép lesz, de ha ilyen szárazság lesz, mint az idén, akkor bajban leszek vele. Most is a legtűzőbb napsütésben leveles bokorágakkal volt körbetűzködve, hogy ne égesse el teljesen a nap és még így is vannak megégett levelei.
Ez a kis tarka levelű fagyal is saját gyökereztetésű, ezt nem dugványoztam, hanem vízben gyökereztettem és ősszel ültettem ki. Gondolom ez is sokkal nagyobb lenne, ha lett volna normális csapadék.
Ezek is saját dugványról vannak, mézbogyók. Ősszel dugtam le pár ágacskát és ez a kettő fogant meg.
Bugás hortenzia, azt hiszem tavalyelőtti ültetés vagy tavaly tavaszi. Most hozza a bimbóit még csak.
Ez egy kis cserszömörce, saját dugványról, tavaly nyáron erdőszélen szedtem és ledugványoztam a kertben és gyökeret eresztett, tavasszal szépen ki is hajtott. Akkor ültettem át ide, ahol most van és remélem marad is.
Kapott ez is vizet néha, de nem sokat és még nőtt is. Neki lehet, hogy majd kicsit meszeznem kell a talajt, ültetéskor is kapott fahamut.
Idei telepítésű örökzöld kecskerágó. Jó gyomos körülötte az öntözéstől.
A jujubák, ezek majd nagy fák lesznek nemsokára.
Ez is idei telepítésű, valamelyik nap mutattam, hogy szépen elkezdett hajtani, mert nagyon döglődött, azóta már bimbó is van az új hajtásának a végén. Ez egy Pink Annabelle cserjéshortenzia. Lesz ez is még csodaszép. :)
Idei telepítésű örökzöld kecskerágó.
Ez a tavaly tavasszal erdőből behozott galagonya, amiről tavaly azt hittem elpusztult, de az idén kihajtott. Végül úgy döntöttem, hogy nem itt lesz a helye. Állítólag bírja a juglont, ezért át fogom ősszel telepíteni a diófa alá, ide pedig valami más, oszlopos növekedésű cserjét hozok. Valószínűleg oszlopos tiszafát.
Alig látszik a cserje a sok zöld között, ez a tavalyi telepítésű lilabogyóm, a Callicarpa Dichotoma. Azért vettem, hogy legyen beporzója a másik lilabogyómnak, de melléfogtam vele. Hihetetlen, hogy sehol nincs leírva, legalábbis sok helyen néztem utána, mielőtt megvettem, de nem találtam ilyet hogy ezeknek a virágzási ideje nem esik egybe.
A másik, a Bodinieri májusban virágzik, ez pedig még nem is virágzott az idén, majd szerintem most fog augusztusban. Ergo, nem lehetnek egymás beporzói... szóval most van két árva lilabogyóm. Ráadásul a Bodinieri állítólag önporzó, de nem tudom az idén lesz-e rajta bogyó, évek óta nincs rajta.
Ha ezen se lesz, akkor megpukkadok! :D
És akkor lemészárolom a lilabogyókat a kertből.