Mátra alján, falu szélén...

2025\07\14

Megint szedtem fel hagymát és nyílnak az óriás liliomok is

Hihetetlen, hogy az előrejelzésben napok óta ott vannak a zivatarok és nem bír itt nálunk összeállni egy nyomorult felhőtömb, hogy esne már végre az eső. 
Összesen 17 mm volt a múltkor, azóta az egész országban hol itt, hol ott esik, itt meg semmi. 
Megint öntözök, csak hordom a vizet és hordom a vizet, de semmi nem elég és a múltkori eső nagyon is mutatja, hogy nem olyan, mintha esőt kapna a kert. Attól a kicsi esőtől jobban belódult, mint egy heti öntözéstől.
Feltámadt a szél is, fúj, mint a bolond, hadd száradjon fel az a kis víz is, ami a talajban van... ez az idei szezon egy nagy lófüle (nem akartam már lófaszt írni, mert az olyan morgósan hangzik, de hát morgok :D), nem tudom mivel fog megtelni a fagyasztóm és a kamrapolcaim...
Tegnap este is csak néztem, néztem egy hatalmas borulatot, olyan ígéretes volt, aztán szépen elhúzott a kertek alatt más kertek felé, de már megfigyeltem, hogyha délnyugati áramlással jön, akkor soha semmi lesz belőle, azon kívül, hogy nagyon fenyegetően feketén néz ki. 
Szóval csúnyán néz, aztán röhögve elvonul. 

Tegnap kora reggel a paradicsomokat lefújtam megint tejes oldattal. 
Kigyomláltam a petrezselymet is, hogy meg tudjam kapálni, mert már nem tudta elnyelni az öntözővizet, meg volt keményedve a talaj teteje. Megöntöztem, aztán megint megkapáltam. 
Ugyanígy a lollo salátákat is, de azokat már fel kéne szedni. Nem is tudom... lehet, hogy nagyon optimista voltam a saláták a zöldbabok és a többi vetésével, most azokat is locsolhatom. 

Jól elvoltam egyébként a kertben az utóbbi napokban (kivéve tegnap, mert már nagyon meleg volt megint), visszavágtam sok elnyílt virágot, de még mindig vannak, lassan elfogyasztgatom őket. 
Rendbe szedtem a paradicsomokat is, megmetszettem, felkötöztem, amelyiket kell. 

Gyomláltam egy fél répaágyást is (a meleg beűzött), ott is főleg az öntözés miatt, meg is kapáltam mellette végig, hogy könnyebben nyelje a vizet a talaj. Kivettem a magba készülőket is. 
A répa mellett az egyik ágyásban végig hagyma sorok vannak (a másikban a répa között van hagyma), megint szedtem fel hagymákat, amiknek a szára már le volt száradva. 
Úgy tűnik az idén nem úgy van, hogy felszedem a hagymát, hanem szedek fel belőle, ami készen van. 
Egyelőre ennyi van felszedve, de még lesz bőven, nekem télire biztosan elég lesz, évek óta nem kellett hagymát vennem. 
Végre van valami a kertben ami szedhető...

kk_img_20250713_131430.jpg

kk_img_20250713_131440.jpg

kk_img_20250713_131446.jpg

Teljesen visszavágtam a téli sarjadékhagymákat is. A múltkor csak a virágszárakat vágtam ki belőle, de most visszavágtam a kb. 30 centis maradékokat is a földig. 
Az az igazság, hogy nem tudtam mit kell vele csinálni, mert nem volt még ilyen hagymám, ezeket tavaly vetettem magról. 
A visszavágás után észrevettem, hogy elkezdett hajtani a tövénél, ezért vágtam most vissza. Most már legalább tudom, hogy legyen egész évben friss zöldhagymám. Jövőre amikor majd magba akar menni, akkor vissza fogom vágni tövig. 
A levágottakat ott hagytam mulcsnak, saját magát biztos nem veti meg...  

kk_img_20250712_170250.jpg

kk_img_20250712_170257.jpg

 A kert azért szép, minden időjárási viszontagság ellenére is. Mintha még a kert is azt mondaná, hogy csakazértis és jól bemutatna a klímának egy nagyot. Persze azt most még nem látom, hogy az éléskamrám ettől majd hogy lesz tele, de a remény hal meg utoljára (a lepény hal meg először). :D :D 

Sudárzsálya, nem véletlenül kapta a nevét, tényleg olyan sudár és fantasztikus illata van.  

kk_img_20250709_074741.jpg

Nyílik a barátcserje is, úgy tűnik a tavaszi nagyon alapos metszés jót tett neki. 

kk_img_20250709_074752.jpg

Most nyílnak az óriásliliomok is, ez az első, bódító illata van, csodás! Maga a növény magasabb nálam. 

kk_img_20250710_111359.jpg

Hagyma Tennivalók Barátcserje Sudárzsálya Óriás liliom Téli sarjadékhagyma

2025\07\13

Hagyma betakarítás és előkészületek a K-betűsöknek

Szedtem fel megint hagymákat. A hagymaültetésnek számomra az a tanulsága, hogyha nincs frissen jól megtrágyázva a talaj, akkor a hagymák bizony nem nőnek meg, de félárnyékban sem. 
Ez most vegyes felvágott lett, vöröshagyma és fehér salátahagymák, kisebbek és nagyobbak (ami nem baj, mert nincs szükségem óriás hagymákra), de a zöme még kinn van, azok nagyobbak lesznek. 

Ezúttal nem hagytam rajtuk a szárakat, nem is lehetett, mert a zöme le volt már száradva. 4 darab hagymát kinn hagytam az ágyásban, mert azoknak még zöld volt a szára, a többi zöld, ami a képeken látszik,  az magszár, sajnos elég sok hagyma magba akart menni... . 
Ezután az ágyás kapott marhatrágyát és két nagy doboz fahamut is, amiket bekapáltam és most kész van arra, hogy majd beleköltözzenek a K-betűsök, amikor megnőnek a palánták. 
Addig még keverek majd valami levet, de előbb utána akarok nézni, hogy pontosan mi kell a K-betűsök fejlődéséhez, lehet, hogy nem is egyformák az igényeik. 
Azt tudom, hogy nagy nitrogén és foszfor zabálók, de ennél kicsivel több kell, mert most már tényleg azt szeretném, ha sikerülnének. Nitrogént tudok csalánléből adni nekik, de a trágya is azért ment ki a talajra, a fahamut a foszfor miatt adtam és a földibolhák se szeretik. A talajban sem, ha bemosódik, mert lúgos... már ha lenne eső. 
Napok óta borul, dörög, de semmi sem esik. 

kk_img_20250712_081000.jpg

kk_img_20250712_101404.jpg

A citronellám, egészen szépen növekszik ahhoz képest, hogy az éjszakák neki hűvösek. Még fogalmam sincs, hogy fogom átteleltetni. 

kk_img_20250712_081027.jpg

Ilyen Cosmosom még nem volt, ellenben volt rózsaszín és fehér külön, szerintem összebujálkodtak. 

kk_img_20250710_111047.jpg

A kasvirágok az eső után érdekes színváltozáson estek át, a halvány, mondhatni döglött rózsaszínből ilyen szép, élénk színük lett és nagyon szeretik őket a pillangók, de mindenki más is. 
Tettem fel egy kis felvételt a YT-ra, többféle pillangó és méhecskék is vannak rajta. 

kk_img_20250710_111300.jpg

A lufik most kezdik, nagyon szeretem őket, de elég sokat kell vagdosni róluk az elnyílt virágokat, ha azt akarom, hogy szépen és sokáig virágozzanak. Viszont a szárazságot nagyon bírják. 

kk_img_20250710_111603.jpg

 

Tennivalók Cosmos flower Kasvirág Léggömbvirág Citronella

2025\07\12

Cserjeültetés és aszály miatti szomorka

Böbike reggel megérkezett, nekiesett a tálkájának, phö...phö...phö... kiköpködött legalább 50 darab tápot (amit amúgy imád) az edénye köré és nyugovóra tért. :)))))
Persze azért evett is, de mozgalmas lehetett az éjszakája, mert úgy kidőlt a Cocó, mint egy darab fa. 
Mostanában új szokásokat is felvett, pl. kiszövegel nekem a fotelből, vagy ahol éppen alszik, de nemcsak akkor ha körülötte mászkálok, hanem csak úgy. 
Felébred, felemeli a fejét, rám néz és elkezdni mondani a magáét. Fogalmam sincs mit mond, de nagyon értelmes a tekintete és látom, hogy akar valamit. Jobb híján meg szoktam őt szeretgetni, simi, ölelés, fültővakarás, miegymás... de szerintem nem ezt akarja, csak éppen nem értem. 

Tegnap kiültettem a ráncoslevelű bangitát is. Lassan kezd kialakulni az a rész ott a beomlott verem mellett. Félig még fejben alakul az igaz, de már tudom, hogy át fogom oda vinni a tavaly gyökereztetett és szépen növögető fagyalt, amit formára fogok majd nyírni. Tervezek a másik oldalra is tenni egyet, ahol most már be van ültetve a mirtuszlonc és a bangita és ez így olyan lesz, mint egy zöld kapu ahhoz a részhez, ahonnan ősszel kivágtuk a fákat. 
A bangita el fog terpeszkedni és örökzöld, nagy árnyékot fog vetni a mögötte lévő terülő tujára, ami ezeken az égető nyarakon nem is baj. 
Biztos fog még oda férni majd más is, de kicsit hagyom ezeket nőni, aztán majd meglátom, hogy minek lesz még helye. 

A képen persze ebből semmi nem látszik még, de én már a felnőtt, buja zöldeket látom magam előtt. Jobbra a mirtuszlonc van, középtájt a bangita, mögötte szénával takarva a kínai álbirs és a bangita mögött jobbra a terülő tuja. 
A képen nincs rajta, de balra van a beomlott verem. 

kk_img_20250712_080241.jpg

Most jó füves az a rész, ahonnan kivágtuk a fákat, de újra vissza fog fásodni, már növekszik ott a tavasszal beültetett datolyaszilva, a kínai álbirs, de ott van az öreg görbe almafám is, a megmentett naspolya és a sarokban a hatalmas diófa. 
Ide fog beköltözni a fehér őszibarack is. 
A (remélem) érkező goumi a kipusztult kis oregoni helyére költözik, a toona fa pedig azt hiszem be fog költözni az egyik évelőágyásba, mert sokkal több árnyékra van szükség a kertben. Egyébként a toona olyan nyúlánk, hosszú fának tűnik a képek alapján, el fognak férni alatta a meglévő növények. 

Zömében kikeltek a K-betűsök magjai is, kivéve a pálmalevelű tépőkelt, de van másik magom, toszkán fekete tépőkel, majd vetek abból is, remélem kibújik. 

kk_img_20250712_081925.jpg

Betakartam rovarhálóval őket, mert a földibolhák egy éjjel lezabálnák őket, képesek nyomtalanul eltüntetni a fiatal növénykéket Tele vannak (voltak) a Kleopátra tűi földibolhával, tegnap lefújtam felszívódó permettel, reggel már nem láttam rajtuk olyan sokat, remélem ki tudnak majd kupálódni. 

kk_img_20250711_151721.jpg

Liliomok és sásliliomok ideje van, de utóbbiak alig tudnak kivirágozni, pedig kaptak vizet is. Nem is tudom, olyan fura... a kis oregonit is azért öntöztem, mert volt még benne élet és az eső után rögtön ilyen lett:

kk_img_20250712_081447.jpg

A sásliliomok levelei is az eső után sárgultak be, de amelyiknek a bimbói már magasabban voltak, azok is tönkrementek. Viszont más meg nem ment tönkre, lehet, hogy épp az utolsó perc után jött az eső némelyiknek? Azért fura, mert öntöztem is őket. 

kk_img_20250712_075458.jpg

kk_img_20250709_074827.jpg

Ez egy másik sásliliom, egyesével vannak rajta virágok, sajnos az idén nagy a boom elmarad. 

kk_img_20250709_074934.jpg

Ez a szárát se tudta kinyújtani a levelek közül, de azért kinyitott pár virágot. :(

kk_img_20250711_151750.jpg

Liliom Tennivalók Sásliliom Földibolhák inváziója Veteményezés 2025 Cserjeültetés

süti beállítások módosítása