Sárga lecsó, érik a mézbogyó és egyéb csúnyaságok és szépségek

 Nem tudom csináltatok-e már lecsót sárga paradicsomból (én még nem), de elég rosszul néz ki, viszont az íze jó, de azért nem fogok rászokni. 
Próbálom a nagy fagyasztószekrényből már elfogyasztani az összes cuccot, ami még benne van és találtam még egy kis vödör sárga paradicsomot. Sok paprikám is van még fagyasztva, ezért kézenfekvő volt a lecsó. 
Én egyébként is jobban szeretem a lecsót a fagyasztott dolgokból, mint az üvegeset, mert ennek teljesen friss íze van, az üvegesnek viszont van egy borzasztó íze a főzéstől, amit nem szeretek. 
Illetve én le szoktam sütni a lecsót teljesen zsírjára (kizárólag zsírral készítem), nem szeretem azt a paradicsomos paprikalevest, amit sokan lecsó címén csinálnak. 
Persze tudom ez ízlés dolga és sokféleképpen készítik az emberek a lecsót, de én lesütve szeretem, sok paradicsommal. Pirossal... szóval a sárga paradicsomot majd inkább frissen eszem meg a kertből és nem fogom fagyasztani. 

Már borzasztóan várom egyébként a friss zöldségeket, gyümölcsöket. Szerencsére már kékülnek a mézbogyók, sőt apuval kóstoltunk is már pár szemet róla valamelyik nap, de a zömének még kell érnie, hát... az idő nem annyira kedvez most neki. Tavaly már április végén mézbogyót ettem. 

kk_img_20250511_133358.jpg

Kicsit megint működtem a kertben. 
Az előkertben kiszedtem a pénzlevelű lizinka közül az ibolyát és máshonnan is. Szörnyű egy növény ez, annyira terjed mindenütt, hogy alig győzök szabadulni tőle.
Az egyik sziklakertben amerikai ibolya van (volt, mert megint kiszedtem), az a nagy, cirmos fejű, na, hát az egy valódi rémség! Minden évben kiirtom és így van belőle a következő tavasszal egy viszonylag normális méretű telep. Pedig gyökerestül szedem, de valahogy mindig megmarad. 

 Tegnap még letakartam az endívia salátákat is fagyvédő fóliával, a két nagyra nőtt paradicsom maradt ki, azok már úgy maradnak, ha megfagynak, ha nem. 

Ásóvilláztam is egy nyomnyit a beomlott pincénél, mert jó lenne azzal is haladni valamennyit... mit is mondjak? Ez inkább turkálás volt, alig tudtam belenyomni a villát a talajba.  Jó lenne, ha kicsit megázna a föld. 
Kiszedegettem belőle a gyomot, de aztán ott hagytam, nem villáztam többet. Majd ma is egy kicsit, meg holnap is  és akkor elfogy. 
Valami van a nyakammal, meghúztam vagy nem tudom, de egyik nap az egyik oldalon fáj, másik nap a másikon. Vettem ezt a sokat hirdetett Voltaren krémet, de egy kalap szamócát se ér, cserébe nagyon drága. 
A fekete nadálytő krém sokkal jobb.  
A területet viszont (amikor kész lesz a villázás) be is fogom ültetni rögtön, mert kell bele a növény, hogy ne a gyom harapózzon el megint. Egyelőre borzasztóan néz ki. Kora tavasz óta nem nyúltam hozzá, illetve annyit, hogy legyomirtóztam a tetejének a felét, a másik felét azért nem, mert ott van a cserje, amit meg szeretnék tartani és az egyébként is elnyomja maga alatt a füvet. 
A gyomirtó muszáj volt, mert a teteje csupa tarack és rámenni se igazán merek, nehogy még beljebb omoljon, de ha rá mernék lépni se lehetne ezt innen kiszedni, annyira beszőtte már. 

kk_img_20250513_153526.jpg

Aztán fogtam és kitakartam egy már két éve geotextillel fedett részt, amibe a napokban már tervezek is ültetni. 
Viszek le pár követ bele és elkezdem ott is kialakítani a sziklakertet. Érdekes lesz, mert észak felé lejt, ugyanakkor elég száraz az a rész. Azt hiszem a tetejénél kirakom kővel. Jó lenne oda valami kisebb támfal féle, de azt nem hiszem, hogy meg tudom csinálni egyedül. Pedig nem lenne rossz mögötte feltölteni a talajt egy kicsit. Nem kéne sok, csak annyi, hogy a fűnyírónak kevésbé legyen lejtős. Az is lehet, hogy majd beültetem valami talajtakaró cserjével és akkor nem kell a fűnyíróval arra  menni. 
Érdekes, hogy a kép mennyire nem tudja visszaadni ezeket a lejtős részeket. 
Ott a sarkánál -  mert ez egy L alakú rész itt, az egyik oldalán még maradt a takarás - van egy fekvő tuja is, ami a zöld fű miatt nehezen látszik. Ez az első növény benne, még tavaly ültettem oda. 
A jobb oldalon van egy kicsi lépcső, csak 3 lépcsőfok, azon lehet lejönni az alsó részre. Ezt szeretném elkezdeni alakítani, mert adja magát sziklakertnek, kaszálni pedig ezeket a lejtős részeket utálatos és szebb is lesz, ha be lesz ültetve. Legalábbis ez a szándék. 

kk_img_20250513_153555.jpg

A virágos rész továbbra is meg van kicsit torpanva, de a haranglábak nagyon sokáig bírják és a díszhagymák is kinyitották már a virágaikat. 

kk_img_20250510_172245.jpg

kk_img_20250512_084040.jpg

Csodásak a mindenféle árnyalatú zöldek és köztük nyílnak a közönséges gyöngyvessző bokrok is. 

kk_img_20250510_172339.jpg

Haranglábak, már nyitja mellette lassan az a sötétbordó, érdekes formájú is, ami jóval magasabb lesz, mint ez a rózsaszín. Hihetetlenül változatosak ezek a haranglábak, nagyon megszerettem őket. 

kk_img_20250511_074324.jpg

Az egyik japán gyöngyvesszőm (Spiraea japonica 'Goldflame')

kk_img_20250511_112153.jpg

Befotóztam kicsit a hólyagvessző (Physocarpus opulifolius 'Diabolo') közepébe, csak a színei miatt. Tele van már bimbóval is, az lesz a következő felvonása. 

kk_img_20250511_112221.jpg